Foehr.svg Tekst üüb Fering


Det Gootisk Spriik (üüb Gootisk: *𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺𐍉 𐍂𐌰𐌶𐌳𐌰 *gutisko razda) wiar en ütjstörwen uastgermaans spriik, wat faan a Gooten spreegen wurd. Det as det iansig auerlöwert skak faan dön uastgermaans spriiken an auer de soneemd Salwer Biibel (üüb Latiinsk: Codex Argenteus) faan Wulfila, tu liker tidj de äälst literaarisk auerlöwert skraftskak faan dön germaans spriiken. At spriik wurd üüb det Gootisk Alfabeet skrewen. En spriikwis faan't spriik, Krimgootisk, auerlewet tu det 17. of 18. juarhunert üüb't Krim.

En sidj faan't Salwer Biibel
Gootisk Alfabeet mä latiinsk amskriiwang

HistooreBewerke

Uun det 4. juarhunert auersaat de gootisk baskop Wulfila (üüb Gootisk *𐍅𐌿𐌻𐍆𐌹𐌻𐌰; amanbi 311-333) mä’n skööl faan auersaatern a biibel uun’t gootisk. Bitu faan a Wulfilabiibel jaft at bluat letjet öler gootisk spriiktjüchnisen, hög ruuneniinskraften, a Skereins (biibelütjleiingen), en breegstak faan en kalender an uastgootisk uurkuntonerskraften ütj det 6. juarhunert. Efter a aanj faan dön gootisk riken ging uk det gootisk spriik tu det grat dial ferleesen. Bluat üüb det Krim hualeweilun, küd ham at spriik ap tu det 18. juarhunert hual, beföör det faan det Tataarisk Spriik, ian faan dön Türkisk Spriiken, ferdrüngen wurd.

GramatikBewerke

HoodwurdenBewerke

A hoodwurden uun det gootisk spriik hed fjauer faaler (noominatiif, akusatiif, geenitiif an daatiif) an uk en wokatiif faal, wat wilemsis det likedening üüs de nominatiif an likedening üüs de akusatiif wiar.

Bispalen faan menelk, weipelk an sechelk hoodwurden:

menelk: 𐌳𐌰𐌲𐍃 dags (dai) weipelk: 𐌰𐍈𐌰 ahua (struum) sechelk: 𐍅𐌰𐌿𐍂𐌳 waurd (wurd)
Faal Iantal Muartaal Iantal Muartaal Iantal Muartaal
noominatiif 𐌳𐌰𐌲𐍃
dags
𐌳𐌰𐌲𐍉𐍃
dagōs
𐌰𐍈𐌰
ahua
𐌰𐍈𐍉𐍃
ahuōs
𐍅𐌰𐌿𐍂𐌳
waurd
𐍅𐌰𐌿𐍂𐌳𐌰
waurda
wokatiif 𐌳𐌰𐌲
dag
𐌳𐌰𐌲𐍉𐍃
dagōs
𐌰𐍈𐌰
ahua
𐌰𐍈𐍉𐍃
ahuōs
𐍅𐌰𐌿𐍂𐌳
waurd
𐍅𐌰𐌿𐍂𐌳𐌰
waurda
akusatiif 𐌳𐌰𐌲
dag
𐌳𐌰𐌲𐌰𐌽𐍃
dagans
𐌰𐍈𐌰
ahua
𐌰𐍈𐍉𐍃
ahuōs
𐍅𐌰𐌿𐍂𐌳
waurd
𐍅𐌰𐌿𐍂𐌳𐌰
waurda
geenitiif 𐌳𐌰𐌲𐌹𐍃
dagis
𐌳𐌰𐌲𐌴
dagē
𐌰𐍈𐍉𐍃
ahuōs
𐌰𐍈𐍉
ahuō
𐍅𐌰𐌿𐍂𐌳𐌹𐍃
waurdis
𐍅𐌰𐌿𐍂𐌳𐌴
waurdē
daatiif 𐌳𐌰𐌲𐌰
daga
𐌳𐌰𐌲𐌰𐌼
dagam
𐌰𐍈𐌰𐌹
ahuai
𐌰𐍈𐍉𐌼
ahuōm
𐍅𐌰𐌿𐍂𐌳𐌰
waurda
𐍅𐌰𐌿𐍂𐌳𐌰𐌼
waurdam

WerbenBewerke

At Gootisk hed stark an swak werben.

  • Bispal faan en stark werb, niman (nem):
Konjugatschuun faan en Stark Werb
Niman, "nem" Indikatiif Optatiif Imperatiif
Aktiif Pasiif Aktiif Pasiif
Presens Fergingenhaid Presens Presens Fergingenhaid Presens
Iantaal 1. persuun (ik) nima -a nam -_ nimada -ada nimáu -áu nēmjáu -jáu nimáidáu -áidau
2. persuun () nimis -is namt -t nimaza -aza nimáis -áis nēmeis -eis nimáizáu -áizáu nim -_
3. persuun (hi of hat) nimiþ -iþ nam -_ nimada -ada nimái -ái nēmi -i nimáidáu -áidáu nimadáu -adáu
Tautaal 1. persuun (wi tau) nimōs -ōs nēmu -u nimáiwa -áiwa nēmeiwa -eiwa
2. persuun (jam tau) nimats -ats nēmuts -uts nimáits -áits nēmeits -eits nimats -ats nimats -ats
Muartaal 1. persuun (wi) nimam -am nēmum -um nimanda -anda nimáima -áima nēmeima -eima nimáindáu -áindáu nimam -am
2. persuun (jam) nimiþ -iþ nēmuþ -uþ nimáiþ -áiþ nēmeiþ -eiþ nimiþ -iþ
3. persuun (jo) nimand -and nēmun -un nimáina -áina nēmeina -eina nimandáu -andáu
Infinitiif niman (-an)
Partisip Presens nimands (-ands)
Partisip Perfekt numans (-ans)
  • Bispal faan en swak werb, haban (haa):
Konjugatschuun faan en Swak Werb
Haban, "haa" Indicatiif Optatiif Imperatiif
Aktiif Pasiif Aktive Pasiif
Presens Fergingenhaid Presens Presens Fergingenhaid Presens
Iantaal 1. persuun (ik) haba -a habáida -áida habada -ada habáu -áu habáidēdjáu -áidēdjáu habáidáu -áidáu
2. persuun () habáis -áis habáidēs -áidēs habaza -aza habáis -áis habáidēdeis -áidēdeis habáizáu -áizáu habái -ái
3. persuun (hi of hat) habáiþ -áiþ habáida -áida habada -ada habái -ái habáidēdi -áidēdi habáidáu -áidáu habadáu -adáu
Tautaal 1. persuun (wi tau) habōs -ōs habáidēdu -áidēdu habáiwa -áiwa habáidēdeiwa -áidēdeiwa
2. persuun (jam tau) habats -ats habáidēduts -áidēduts habáits -áits habáidēdeits -áidēdeits habats -ats habats -ats
Muartaal 1. persuun (wi) habam -am habáidēdum -áidēdum habanda -anda habáima -áima habáidēdeima -áidēdeima habáindáu -áindáu habam -am
2. persuun (jam) habáiþ -áiþ habáidēduþ -áidēduþ habáiþ -áiþ habáidēdeiþ -áidēdeiþ habáiþ -áiþ
3. persuun haband -and habáidēdun -áidēdun habáina -áina habáidēdeina -áidēdeina habandáu -andáu
Infinitiif haban (-an)
Partisip Presens habands (-ands)
Partisip Perfekt habáiþs (-áiþs)

LiteratüürBewerke

  • Streitberg, W. A. (1920), Gotisches Elementarbuch, Heidelberg: C. Winter. (Archive.org)